Духовни беседи
Моят Еньовден: Спомен за косите, оставени в Лопушна...
6/23/2026, 8:29:15 PM

Утре е Еньовден. За хората в света това е просто средата на лятото, ден за билки, слънце и народни обичаи.
За мен обаче този ден винаги ще има ухание на восък, ладан и онзи особен, хладен манастирски въздух, който не прилича на никой друг. Утре е празникът на Лопушанския манастир. Мястото, където през 2016 година моят живот се раздели на „преди“ и „след“.
Когато затворя очи, всичко изплува толкова живо, сякаш беше вчера. Чувам тихия глас на стареца, виждам светлината на свещите, които трептят пред иконите, и усещам хладното острие на ножицата. Помня звука, с който косата ми падна пред Олтара. С тези коси аз оставих там не просто част от себе си – оставих старата си самоличност, младостта си, плановете си за този свят. Дадох залог, който времето не може да изличи.
Вече десет години изминаха от онзи миг. Днес съм далеч от Лопушна, служа на друго място, сред хората, в ежедневните грижи на земното битие. И ми липсва. Боже, колко ми липсва понякога онази тишина... Липсва ми манастирският двор в ранните утрини, когато росата още не се е вдигнала, а камбаната бие за полунощница. Но после си припомням думите на апостола, които толкова често повтарям в ума си: „Тук на земята нямаме постоянен град, но бъдещия търсим.“
И тогава усещам как тъгата ми утихва и се превръща в мир. Аз наистина нямам постоянен град тук. Днес съм на едно място, утре – на друго, където ме изпрати Божият промисъл. Но Лопушна не е просто географско място, от което съм си тръгнал. Тя е вградена в мен.
Моите обети са живи, моят залог е все още там, пред Олтара на свети Йоан Предтеча. Където и да отида, аз нося онази тишина в сърцето си – тя е моят вътрешен манастир.
Утре, когато камбаните в Лопушна забият за празничната литургия, аз няма да бъда там физически. Но духом ще застана най-отзад в храма, на стасидите, където стоях през 2016-та. Ще погледна към онова момче, което бях тогава, ще се усмихна на милия спомен и ще благодаря на Бога за всичко.
Аз съм просто един странник на тази земя. Моят куфар е лек, но в него нося най-ценното – паметта за моето посвещение на великата Божия милост и копнежа по онзи бъдещ, Небесен град, към който се стремя да вървя с всяка своя стъпка.
Свети Йоане, моли Бога за нас.
Честит празник!
