Проповеди

Проповед за Четвърта неделя след Петдесетница: Пренасяне мощите на светите безсребърници и чудотворци Кир и Йоан. 2026г.

6/22/2026, 1:34:32 PM

Проповед за Четвърта неделя след Петдесетница: Пренасяне мощите на светите безсребърници и чудотворци Кир и Йоан. 2026г.
В името на Отца и Сина и Светия Дух! ​ Братя и сестри, ​В днешната Четвърта неделя след Петдесетница светата Православна църква ни изправя пред едно велико съзвучие от евангелска мъдрост и жива история на вярата. Днес неделното свето Евангелие ни разказва за поразителната вяра на капернаумския стотник, който смирено моли Господ Иисус Христос да изцели неговия разслабен слуга. Спасителят, удивен от тази дълбока и чиста вяра, изрича думите, които отекват през вековете: „Иди си и, както си повярвал, нека ти бъде!“ (Мат. 8:13). Именно тази вяра, съчетана с деятелна, жертвоготовна любов към ближния, е същината на християнския живот и мостът, който ни свързва с днешния велик празник — Пренасяне мощите на светите безсребърници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир бил Александрийски лекар, а свети Йоан — воин от град Едеса. Двамата били събрани от Божието провидение в епоха на жестоки гонения срещу християните. Те бързо разбрали, че истинското и пълно изцеление не идва просто от билките, медицинската наука и човешките усилия, а от Главния Лекар на душите и телата — Господ Иисус Христос. Светиите лекували болните напълно даром, заради което и Църквата ги нарича „безсребърници“. Единствената „плата“, която искали от пристъпващите към тях, била страдащият да повярва в Истинския Бог. Те знаели, че телесната болест често е само следствие от духовна немощ, затова първо лекували душата с благата вест за спасението, а след това — страдащото тяло. След мъченическата им смърт, мощите им се превърнали в неизчерпаем източник на чудеса. Днешният празник ни напомня за деня, в който техните свети останки били пренесени от Каноп в Манутин, за да прогонят езическите суеверия и демоничните сили от онова място, заменяйки ги с благодатта и светлината на Светия Дух. Какво ни казват светите Кир и Йоан днес, в нашия забързан и технологичен век? На първо място, те ни напомнят, че истинското милосърдие не търси изгода. В свят, в който всичко се купува и продава, където дори здравето и човешката болка често се превръщат в бизнес, безсребърниците ни изправят пред ценността на безкористната любов. Те даваха даром, защото даром бяха приели от Бога. Днешният ден е повод да се запитаме: кога за последно направихме нещо за ближния си, без да очакваме нищо в замяна — нито пари, нито признание, нито дори обикновена благодарност? На второ място, техният живот ни учи да гледаме на болестите и изпитанията като на повод за среща с Бога. Когато човек е болен, той е уязвим и слаб. Светите лекари са използвали този момент не за да манипулират, а за да стоплят човешкото сърце, да покажат, че Бог не е забравил страдащия. Нашите собствени житейски скърби също са повод да смирим гордостта си и да потърсим Бога със същата дръзновена вяра, каквато имаше стотникът, казвайки на Христос: „Кажи само дума и слугата ми ще оздравее“. Светите Кир и Йоан имаха същата вяра и знаеха, че там, където㵄ват човеските възможности, започва безкрайното Божие милосърдие. Братя и сестри, в днешния неделен ден, вдъхновени от евангелското четиво и от подвига на светите безсребърници, нека се запитаме: какви лекари сме самите ние за хората около нас? Всеки християнин по силата на своята вяра е призван да бъде лекар — да превързва раните на ближния с благи думи, да лекува самотата с присъствие и състрадание, и да прогонва отровата на злобата с прошка. Нека по молитвите на светите чудотворци Кир и Йоан, Всемилостивият Господ да изцели нашите духовни и телесни немощи, да укрепи колебливата ни вяра и да ни дари сърца, изпълнени с чиста и безкористна любов. ​ Амин! Честит празник!
Сподели:
Messenger Viber